Jak pracovat se strachem?

STRACH

Plete se nám do různých aspektů života. Může nám dělat problém v rozmýšlení o budoucnosti, o práci, o děti, můžeme se bát nemoci, neúspěchu, změn v životě. Můžeme se také bát třeba jezdit v autobuse. Je toho mnoho.

Strach je alarmující když už nám blokuje život tak, že z něj přestáváme mít radost. Cítíme nenaplnění ze života, žádnou radost, na nic se netěšíme, z ničeho nemáme požitek. V tu chvíli je jasné, že strach pohltil naprosto kompletně naši bytost. V tu chvíli je vhodné se opravdu zamyslet nad tím, co a jak dále dělat?

Štěpánka Vernerová – moderní čarodějka

Strachů je celá škála, ale já je dělím na dva hlavní a to:

UVĚDOMĚLÝ – TEN, O KTERÉM VÍME
NEUVĚDOMĚLÝ – TEN, KTERÝ ZŮSTÁVÁ SKRYTÝ

Uvědomělý strach je jasný, váže se totiž většinou k nějaké konkrétní situaci. Máme strach například z ohně, vody, z výšek. Může se z něj vyvinout i fobie.

Neuvědomělý strach nám zůstává většinou skrytý. Nevíme o něm, avšak ovlivňuje nám životní situace, rozhodování a další. Lidé, kteří se nechávají pohlcovat vnitřními strachy, se stávají nešťastnými, jsou nespokojení, nenaplnění, nemají pro co žít. Ztrácejí vášeň a jiskru. Odcizují se i okolí, nejednají v souladu se sebou.

Strach může mít mnoho příčin. Může pocházet z více úrovní. Může pocházet z nějakého traumatu, které se odehrálo v dětství. Když mluvím o traumatu myslím tím i situace, o kterých možná nevíme. Dále může pocházet i z minulých životů, rodových linií, a mnoho dalších úrovní.

PODÁM VÁM PRVNÍ ZÁCHRANOU BERLIČKU V PRÁCI SE STRACHEM

Štěpánka Vernerová – moderní čarodějka
  • Zkuste si strach pojmenovat – z čeho máte strach a PROČ?
    Pokud si nedokážete strach pojmenovat a odůvodnit, ptejte se sami sebe:
  • Kdy mám strach? V jaké situaci?
  • Jak se projevuje? (zpocené ruce, bolest břicha, apod.)
  • V čem mi brání a proč? V čem mi pomáhá a před čím mě chrání?
  • Jak vznikl? Hledejte příčinu.

Zapište si to. Čím konkrétnější budete, tím lépe. Zkuste se svým strachem mluvit. Začnou vám chodit odpovědi z vás samotných. Už jen tím, že si ho pojmenujete, se strach začne uvolňovat a tím i vy.

Tím, že si odpovíte na tyto otázky, začnete strach zvědomovat a on se začne rozpouštět. Nepotlačujte ho, přijměte ho a rozeberte.

Nebo si vyberte některý z mých programů, kde vás naučím, jak se své strachy čistit za pomoci rituální činnosti.